В условията на климатични промени и недостиг на ресурси, водата все по-често се оказва стратегическо богатство. Наличието на достъп до собствен водоизточник вече не е само удобство, а често – и необходимост. Георги Петров е сред малкото специалисти в България с дългогодишен практически опит в откриването, търсенето и проучването на подземна вода с багети – метод, основан както на познание, така и на енергийна чувствителност.
От над 30 години той обикаля страната, за да помага на хората да намерят вода под земята – за кладенци, герани или сондажи. Работи прецизно, локализира точно мястото на водната жила, дава информация за дълбочината и приблизителния дебит – още преди да бъде извършено пробиване. С времето името му се свързва със сигурност, точност и реални резултати.
За да научим повече за строго профилираната и нестандартна професия, с която се занимава Георги Петров, го поканихме за интервю – не само от любопитство, а и за да предостави експертното си мнение в сферата.

Здравейте, г-н Георги Петров и благодаря, че приехте поканата. Как започнахте да се занимавате с търсене и проучване на подземна вода с багети и как открихте, че имате усет за това?
„Преди 35 години работех в една от габровските текстилни фабрики и имах един възрастен колега който се казваше бай Иван. Беше родом от Ямболския край. Идваха от време на време разни хора да го търсят на портала и той тръгваше нанякъде с тях. Аз го замествах през това време на машината на която той работеше. Един ден го попитах, къде ходи и какво прави. Той ми отговори, че открива вода и от човек на човек, от уста на уста, го препоръчваха като много добър специалист.
Неговият дядо е бил много добър проспектор и е бил акционер във въглищни компании, а на него знанията са му предадени от неговия баща, който също е откривал вода. Помолих го от любопитство дали не може и мен да ме научи. В началото той беше много скептичен и ми обясни, че не всеки може да усеща силата и не всеки може да определя и разчита правилно сигнала дори и да го улавя. Все пак пробвахме и след като се увери, че имам някакъв усет започнахме заедно да обикаляме местата за където го търсеха хората. Така постепенно в продължение на 3 години, аз като негов “чирак” усвоявах “занаята”. Накрая той ми даде благословията си и ми каза, че вече съм достоен негов заместник.“
Какво представлява методът за търсене на подземна вода с багети? Работи ли наистина – и ако да, по какъв точно начин?
„Всички тела във вселената, без изключение, излъчват една постоянна енергия, която ги обхваща. Такава енергия излъчва и човешкото тяло. Срещата между енергията от даден предмет и тази от човешкото тяло дава реакция, изразена в движение. Долавянето на това движение позволява разучаването на предметите, макар и скрити от нашите очи.
В древността багетизма са го смятали за чародеен занаят. В средните векове, особенно след 17 век, хората са започнали да дават някакви обяснения, като енергията са я наричали с разни имена: невидима мъгла, електронен поток, енергия от вселената и др. Сега вече, след лабораторни проучвания, е установено, че излъчваната постоянна енергия е от магнетическо естество или магнитна енергия. Всичко останало е опит, рутина и правилно разчитане на сигналите.“

Г-н Петров, кои са основните предимства на предварителното проучване преди сондаж или изграждане на кладенец?
Моят съвет към хората е: Проучете предварително дали във вашият имот има наличие на вода. Да разполагаш с водоизточник в собствения си имот е предимство, защита и сигурност, от която всеки се нуждае. Проучването за подпочвената вода ще Ви даде сигурност на каква дълбочина е и какъв е приблизителният дебит, с който може да разполагате. Това Ви дава възможност да направите предварителен прогнозен разчет на инвестицията, с която бихте се ангажирали.
На фона на над 30-годишните Ви опит и експертиза, има ли райони в България, където е по-трудно да се намери вода? И с какви предизвикателства се сблъсквате най-често?
„Преди 10-15 години водата се откриваше на средна дълбочина от 15 до 25 метра. В днешно време се забелязва в световен мащаб отдръпването и постепенното потъване на подземните води, което е в следствие на климатичните катаклизми в природата. Забелязват се по-стари функционирали водоизточни съоръжения, изградени с недостатъчна дълбочина в миналото да пресъхват поради по горе споментата причина.“
Ако трябва да посочите един, кой досега е бил най-трудният проект за откриване и проучване на подземна вода, по който Георги Петров е работил?
„Най-трудно се локализира дълбоката вода с минерален произход или така наречените геотермални извори. При тях принципът на търсене е съвсем различен, много труден и самото изграждане на съоръжението впоследствие е много сериозна инвестиция. Не на последно място е и факторът, че тази вода е собственост на държавата и много трудно се узаконява“, сподели Георги Петров.
Методът, с който Георги Петров работи с цел откриване, търсене и проучване на подземна вода за сондажи, кладенци и герани в цяла България – използване на багети за локализиране на водни жили – позволява предварително да се установи не само мястото, но и приблизителната дълбочина и дебит на водата. Това от своя страна спестява време, разходи и ненужни рискове при пробивни дейности.