Частна школа „Мечтатели“ е нов образователен център в гр. София, който още от началото на своята дейност ясно показа, че ще предлага не просто обучение, а иновативен подход. А какво означава „иновативен подход“ през погледа на Частна школа „Мечтатели“? Той съчетава традиционни и модерни методи в областта на музиката, езиците и хуманитарните науки от една страна – и индивидуални отношение и методика към всеки един ученик от друга.
Частна школа по музика и езици „Мечтатели“ предлага както присъствени, така и онлайн уроци за малки и големи по редица музикални дисциплини, чужди езици и хуманитарни науки. Портфолиото на учебния център изглежда нетрадиционно, но комбинацията от ясно поставени цели и вече усвоено ноу-хау поставят Частна школа „Мечтатели“ в челото на „добрите избори“ в сферата – без значение дали става въпрос за онлайн или присъствено обучение.
Повече за мечтите на Частна школа „Мечтатели“, за методиката в учебното заведение, както и за това къде вижда този амбициозен проект в следващите години, ще ни сподели създателят на школата Лили Вълчева. Г-жа Вълчева е завършила бакалавърска степен по Музика в Софийски университет, а освен това следва магистратура с Монтесори педагогика.
Здравейте, г-жо Вълчева и благодаря, че приехте поканата на Stosport. Започваме директно по важните теми за Вас като преподавател и Частна школа „Мечтатели“ като амбициозен проект. Една от заявките Ви в информацията за Вас онлайн е свързана с комбинацията на класически педагогически и иновативни методи. Какво всъщност означава това през Вашата призма?
„Здравейте, г-н Червенков, сърдечно ви благодаря за поканата и за възможността да запозная вашата публика с дейността на Частна школа “Мечтатели”. Като преподавател по музика, имам възможността да откривам в учениците си онази музикална частица, според мен вродена във всяко дете, която преди време откривах в себе си. Тази вродена духовна необходимост, която провокира в мен преди години едно седемгодишно дете към този момент, само да се запише на уроци по пиано при бабата на една приятелка. Едно дете, което не разбираше от музика, но искаше да се научи да прави музика.
Същото това дете, което пееше пред огледалото с шише в ръка като микрофон и дрънкаше на китарата на баща си. Музиката е част от мен, откакто се познавам, и не си представям свят без музика. За мен всичко е музика. Дори тишината. От която всъщност започва и самата музика. Всяко дете носи в себе си тази частица, която не само разширява нашия хоризонт, но и чрез която рисуваме един по-добър свят. Разбира се, не всеки става музикант или следващата Селин Дион. Но музиката е богатството, с което сме родени –вече от нас зависи да развием музиката в себе си и да я подхранваме. За да може тя да порасне, и да бъде още един път към нашето щастие.
Също така винаги съм знаела че искам да бъда учителка – така че моят път към мечтите – неизбежно ме поведе към тяхното сбъдване.

Моята мисия като преподавател по музика е да провокирам в децата и да развия точно тази музикална частица, която може да повдига планини и да създава нови светове, за да може повече деца да се докоснат до света на музиката. Принцип, върху който е създадена и нашата школа, която неслучайно нарекохме “ Мечтатели”. Защото независимо от това какви сме ние хората, от какво се интересуваме, и с какво се занимаваме – ако се вгледаме дълбоко в себе си неизбежно, ще открием път към своите мечти.
Така по същия начин, в един не много далечен ден, се зароди в мен идеята – която провокира създаването на Частна школа по музика и езици “ Мечтатели”. Школа, която обръща своя поглед именно към хората, готови да следват и да поемат по пътя към своите мечти, който не винаги ще е осеян с рози, но за сметка на това всяка стъпка ще се превърне в химн, който ще изпълни със щастие детето в нас.
“Мечтатели” е школа ориентирана към обучението на кадри в трите направления – музика, чужди езици и хуманитарни науки, но също така е и място за създаване и сбъдване на мечти. Защото когато човек е удовлетворен от живота си, той се чувства щастлив, а щастливите хора, със своите малки, но добри дела – правят света едно по-добро място.
За да се случва това обаче – всеки човек, било то малко дете или възрастен се нуждае от духовно пространство и някой, който да повярва в него и в неговите мечти и също така нещо не по-малко важно – от някой, който да се съобрази с неговия темп на развитие, следвайки неговите индивидуални нужди, което от своя страна ще подпомогне неговото обучение.
Именно върху тези принципи се гради философията на нашата школа. Което налага учителите в Частна школа “ Мечтатели” да бъдат адаптивни и креативни в използването на различни методи, с които да създадат подкрепяща обучението и развитието среда за всеки неин курсист. Затова ние търсим именно този обучителен баланс между учителя и студента, който ще направи пълноценно времето което прекарваме заедно, стремеж, който показваме чрез използването на различни методи, както класически, така и иновативни, с цел постигането на по-ефективно обучение, предоставяйки на нашите възпитаници повече възможности за развитие, показвайки им най-доброто от двата свята, чрез индивидуалния ни подход към всеки ученик като към личност.
Ние сме школа, която предлага не само знания и умения в конкретни области на познанието, но и се стреми да покаже на своите ученици как по-ефективно да придобиват тези знания и умения, позовайки се на принципите, “учене с разбиране”, “учене чрез правене” и “учене чрез преживяване” – тоест през колкото повече канала премине през нас определено знание, толкова по-вероятно е то да ни служи през целия ни живот. Което от своя страна провокира учителите в школа “ Мечтатели” да дават личен пример на своите ученици със своята креативност и изследователски нюх, както и със стремежа те самите да се учат и да се подготвят, да изследват света, което от своя страна ще им помогне да приложат на практика наученото, именно чрез тези методи.
Например, всеки наш курсист работи по индивидуална учебна програма, адаптирана за него. Това означава, погледнато през нашата призма – комбинирането на различни педагогически принципи – “ път” към студента, както и към нас самите.“

Извън линията на комбинация между класически и иновативни педагогически методи, какви са основните принципи на обучение, около които сте изградили Частна школа по музика и езици „Мечтатели“?
„Базира се изцяло върху изконните човешки ценности – изграждането на образователна среда, която възпитава в учениците си принципи и умения като доброта, уважение, търпение, толерантност, себеизразяване, творчество, споделяне, обединяване.
Нашата цел е кадрите, които обучаваме да се превърнат в граждани на страната ни, и граждани на света. Да се превърнат в личности, които ще провокират промените в света, започвайки от приоритизиране на своето личностно развитие. Защото светът си нуждае от такива хора, за да се регенерира – нуждае се от добри хора, нуждае се от щастливи хора.
Частна школа по музика и езици „Мечтатели“ може да се основава на следните основни принципи на обучение: индивидуален подход /уважавайки уникалността на всеки ученик, адаптирайки се спрямо неговите интереси и нужди/, забавление в обучението /учебния процес да е приятен, интригуващ и ефективен/, интегрирано обучение / връзката между различните предмети на познанието/, практическо приложение /прилагането на наученото в реални ситуации – чрез концерти, представления, и разговори на чужди езици/, Критично мислене и креативност /Насърчаваме учениците да задават въпроси, да разсъждават и да развиват свои идеи./, Съобществено участие /Включваме родителите и обществото в образователния процес, за да създадем подкрепяща среда./, Непрекъснато самоусъвършенстване /Учителите и учениците трябва постоянно да се обучават и развиват./, създавайки по този начин стимулираща и вдъхновяваща обучителна среда.“
Учебното заведение предлага курсове по музика, чужди езици и хуманитарни науки. В трите направления кои са актуалните Ви курсове към този момент?
„От музикалните дисциплини търсените курсове в момента са по музика, пеене и музикален инструмент – към момента това е пиано, в бъдеще планираме да разширим обучението по инструмент с курсове и по други инструменти. Също така, актуални са комбинираните музикални курсове, в които курсистът получава знания по пеене, инструмент, музикална теория и солфеж. В направлението чужди езици – английски, испански и френски език. В хуманитарните науки – български език и литература, история и философски цикъл.“
Приоритизира ли Частна школа по музика, езици и хуманитарни науки „Мечтатели“ някое от трите си направления на обучение?
„Не, ние приоритизираме обучението на всеки наш курсист без значение в кое от трите направления.“
Как се адаптирате към нуждите на учениците със СОП (специални образователни потребности)?
„Чрез задълбочени разговори с родителите, с цел запознаване със състояние на детето и търсене на постоянна обратна връзка от тях, и от самото дете /чрез неговото поведение/ за неговото развитие и напредък по време на уроците, използвайки индивидуални за конкретния случай педагогически методи. Интегрирайки и музиката във някои уроци, било то и по език или различна от музиката дисциплина. Също, препоръчваме на родителите да се възползват освен от предмета, който се интересува детето, и от нашето музикално обучение отделно /в случаите когато желанието е за език или друг предмет/, тъй като музиката не само лекува, но и обединява.“

Какви са разликите и спецификите около присъственото и онлайн обучението в Частна школа по музика и езици „Мечтатели“?
„Разликите са две – първата е в образователния подход на учителя, индивидуален според нуждите на ученика. Втората е в начина на усвояване на знания и умения, и каналите през които преминават знанията, които предлагаме на нашите ученици. Затова се стремим винаги към качествено обучение, и затова използваме и различни методи за неговото постигане, но естествено нищо не може да се сравни с присъственото обучение, и с всичко което то може да ни даде – и на учениците, и на нас – учителите.“
Какви са плановете Ви за бъдещето на Частна школа „Мечтатели“?
„В близко бъдеще, плановете ни се изразяват в стремежа ни за разрастване в сферата на всички направления, които предлагаме като обучителни програми, добавянето на курсове по други музикални инструменти като китара, цигулка; добавянето на нови курсове по чужди езици, разрастване и на направлението за хуманитарни науки – добавяйки също нов набор от дисциплини от тях. Тоест – разширяване на дейността.
В далечно бъдеще това е създаването на учебна занималня към Частна школа „Мечтатели“, обърната изцяло към нашите по-малки курсисти, която ще реализира своята дейност на основата и в духа на Монтесори педагогиката, позовавайки се на нейните истински принципи – следване на детето, подготовка на подкрепяща учебна среда, възпитавайки в него любов към природата, към страната и към света, позволявайки на децата да разперят своите крила и да полетят, правейки не това което искат, а това което обичат.
Както отговорило някога едно момче на една консервативна инспекторка, дошла в училището на Мария Монтесори за поредната инспекция, а в края на нейното посещение, тя се обърнала към него и го попитала – “Значи, това е училището, в което всеки прави каквото си иска?”. А то отговорило спокойно – “ Не, госпожо, ние не правим каквото си искаме, ние обичаме това, което правим.” В този ред на мисли – ще добавя че нашата мечта относно занималнята е именно тази – да научим децата, че свободата е отговорност към себе си и към света, и че истински свободния човек е този, който прави добри дела”, сподели създателят и управител на Частна школа по музика и езици „Мечтатели“ Лили Вълчева.